Drzewka bonsai nierozerwalnie kojarzą się z kulturą Dalekiego Wschodu oraz stanowią bardzo istotny element tradycji Japonii. Niemniej jednak ta wymagającą systematyczności, pietyzmu i dokładności sztuka uprawy roślin jest coraz bardziej powszechna i popularna w krajach europejskich, w tym również w Polsce. Drzewko bonsai stanowi miniaturę naturalnej wielkości dziko rosnącego drzewa, a celem jego uprawy jest obserwowanie i podziwianie jego piękna.

Drzewko bonsai, kompozycja

Roślina bonsai będąca pomniejszoną wersją drzew rosnących w naturze sadzona jest w niskich donicach, których kształt, wielkość, kolor oraz orientalny wzór podkreślają wyjątkowość drzewka. Cechą charakterystyczną tego typu kompozycji jest umieszczanie w niej poza samym bonsai również drobnych kamieni czy mchu nadających całości jeszcze bardziej unikatowego i oryginalnego wyglądu. Podczas planowania i tworzenia projektu aranżacji drzewka oraz jego otoczenia należy przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na zachowanie prawidłowych proporcji poszczególnych składników kompozycji. Ponadto niezwykle istotnym elementem bonsai są wystające z ziemi grube korzenie, które w przypadku innych roślin tkwiłyby głęboko w glebie. Stanowią one solidną podstawę i zwężają się ku górze. Nadaje to całości wyglądu jeszcze bardziej upodobnionego do występującego w naturze, a samo drzewko sprawia wrażenie bardzo leciwego.

Jakie rośliny na drzewko bonsai?

W zasadzie każdy gatunek drzewa jak i krzewu pochodzącego z rożnych regionów świata można wykorzystać w celu stworzenia kompozycji bonsai. Należy jednak pamiętać o tym, że rośliny powinny być zdrowe oraz posiadać liczne gałęzie podatne na formowanie. Wśród roślin cieszących się największym zainteresowaniem znajdują się gatunki iglaste, takie jak na przykład sosny czy jałowce oraz liściaste, w tym: klony i irgi.

Drzewko bonsai, przycinanie

Formowanie drzewka bonsai wykonywane jest praktycznie przez cały czas wzrostu rośliny. Polega ono przede wszystkim na skracaniu rosnących pędów, co zapobiega ich nadmiernemu przyrastaniu bez rozgałęzień i wypuszczania liści. Tak więc stosując ten zabieg można doprowadzić do zagęszczenia rośliny oraz zwiększenia ulistnienia. W zależności od wieku, wielkości oraz gatunku rośliny skracanie pędów można wykonywać za pomocą samych dłoni lub dodatkowych narzędzi. Dla większości roślin, zwłaszcza gatunków iglastych bardzie korzystny jest pierwszy sposób. Nie ingeruje on intensywnie w strukturę rośliny i nie powoduje brązowienia i usychania pędów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai.

Comments are closed.