Nowoczesna doniczka może być niepowtarzalną ozdobą w domu, ale musi też spełniać swoją podstawową funkcję umożliwiającą uprawę rośliny. Odpowiednio dobrana donica podkreśla piękno rośliny, która w niej jest. Przyczynia się też do prawidłowego wzrostu danego okazu.

Kształt i wielkość to tylko niektóre istotne elementy donicy. Przyjrzyjmy się najważniejszym kwestiom, na które trzeba zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Rozmiar ma znaczenie

Wielkość doniczki najczęściej dobiera się do wielkości rośliny, która w niej będzie. Warto na początku kupić donicę o rozmiar większą, by system korzeniowy mógł się rozwinąć. Jednak, gdy będzie ona za duża, to rozwój rośliny skupi się na korzeniach, a nie liściach. Z kolei za mała nowoczesna doniczka może doprowadzić do zatrzymania rozwoju rośliny ze względu na brak miejsca na korzenie, przez które pobiera ona między innymi wodę.

Mimo tego są gatunki, które lubią ciasne, małe doniczki i to w nich rosną najlepiej. Przykładami są Zamioculcas i Pilea. Warto zatem poznać wymagania danej rośliny jeszcze przed zakupem doniczki.

Materiał naturalny czy sztuczny?

Donice mogą być wykonane z przeróżnego materiału, który też może wpływać na rozwój umieszczonej w niej rośliny. Bardzo dobrze sprawdza się na przykład doniczka ceramiczna występująca w różnych kolorach, rozmiarach czy kształtach.

Coraz częściej nowoczesna doniczka wykonywana jest również z metalu. Warto wiedzieć, że nie jest to zwykły srebrno-szary pojemnik na kwiaty jak za dawnych lat, lecz donica o niebanalnym wzorze czy formie. Poza tym wykorzystywanymi materiałami są również plastik, szkło czy beton.

Wśród naturalnych tworzyw warto wyróżnić wiklinę, bambus i trawę morską. Jednak z nich przeważnie wykonuje się ozdobne osłonki, w których umieszcza się rośliny zasadzone w innych, zwykłych doniczkach.

Kolor dopasowany do gatunku

Niektóre gatunki roślin charakteryzują się wzorzystymi czy wręcz kolorowymi liśćmi. Wiedząc o tym, warto też przemyśleć kolor doniczki do danego okazu. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest klasyczna biel, która sprawdzi się do wszystkiego.

Dobrym pomysłem jest też jednokolorowa doniczka w innej barwie niż roślina lub jej fragment. Warto trzymać się prostej zasady: im bardziej ozdobny gatunek, tym bardziej stonowana donica. W przypadku klasycznych roślin, jak skrzydłokwiat, możemy bardziej poszaleć z doborem koloru, wzoru czy kształtu nowoczesnej doniczki.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Lampy i oświetlenie domu.

Comments are closed.