Jedną z rzeczy, którą zawsze trzeba mieć na jazdę jest czaprak dla konia. Zadbajmy o zdrowie i bezpieczeństwo zwierzęcia – nawet, jeżeli nie należy on bezpośrednio do nas. Czaprak zawsze powinien być założony pod siodło.

Po co mi czaprak HKM?

Debatując nad tym jaki czaprak kupić (a jest ich naprawdę wiele w ofercie), pomyślmy chwilę nad jedną rzeczą. Gdzie będziemy jeździć? Czy planujemy wyjazdy na zawody? Jeżeli tak jest, należy zapoznać się z ogólnymi wymogami zawodów. Jest tam bardzo wyraźnie opisany wygląd nawet takich elementów, które mogą wpływać na końcową ocenę grona sędziowskiego. W przypadku samych treningów w stajni pasować będzie zdecydowana większość czapraków, w tym chociażby czaprak HKM. Na rynku obecne są specjalne modele takich narzut dla konia z doszytymi kieszeniami, które są dobrą propozycją, jeżeli ktoś z koniem często i na długo będzie wyjeżdżał w teren. 

Dobry rozmiar 

Pamiętajmy o tym, aby dobierać odpowiednio dopasowany rozmiar czapraka pod siodło. Tak, najczęściej można spotkać czapraki VS, czyli o zastosowaniu wszechstronnym. Są one dedykowane – jak sama nazwa wskazuje – do jazdy wszechstronnej, ale również pod siodła skokowe. Nie ma czegoś takiego, jak czaprak, który może być używany wszędzie. Upewnijmy się, że nasz czaprak dedykowany jest pod siodło ujeżdżeniowe, dzięki czemu nie zrobimy krzywdy koniowi. Inna sprawa ma się z kucykami, które potrzebują specjalnie dedykowanych dla nich czapraków, których rozmiar oznaczony jest jako pony w sklepach. 

Comments are closed.