Żelbeton to jedno z najchętniej stosowanych tworzyw w budownictwie. Jest tak już od dziesiątek lat. Konstrukcje wykonane z żelbetonu, na przykład w naszym kraju, to bloki, mosty, budynki gospodarcze i użyteczności publicznej. Beton wzmocniony żelaznymi prętami cechuje się wieloma walorami, dzięki którym cieszy się popularnością i na pewno jeszcze długo tak będzie.

Tanio, ale także dobrze

Wydawać by się mogło, że tanie materiały budowlane nie mogą być dobre. Chociaż ta zasada w wielu przypadkach ma zastosowanie, to nie jest tak jeżeli chodzi o konstrukcje wykonane z żelbetonu. W tym wypadku, chociaż same płyty należą do ekonomicznych, konstrukcja jest bardzo trwała, nośna i odporna na wiele niszczących czynników.

Z tego względu z żelbetonu wykonuje się budynki, które muszą przetrwać ponad 100 lat, czy też inne konstrukcje, poddawane dużemu obciążeniu na co dzień, jak na przykład wiadukty.

Bez odkształceń mechanicznych

To bardzo ważne, by budynki czy inne obiekty były odporne na wszelkiego rodzaju odkształcenia. Dzięki zastosowaniu wzmocnienia w postaci metalowych prętów, konstrukcje wykonane z żelbetonu takie właśnie są. Jest to uznawane za jedną z ich największych zalet, którą wykorzystuje się na przykład przy budowaniu bloków.

Kiedy jedno piętro umieszcza się na drugim, trzeba mieć pewność, że cała konstrukcja będzie miała wysoką nośność i nie zapadnie się ani nie odkształci. Taką pewność daje właśnie żelbeton. Do wzmacniania płyt betonowych oprócz prętów, stosuje się także struny czy liny. Wszystko to po to, by móc wznieść bezpieczny budynek wielokondygnacyjny, którego poszczególne piętra podlegają sporym obciążeniom na co dzień. Żelbeton sprawdza się w tym względzie idealnie, a dodatkowo jest niedrogi, więc dlatego tak powszechnie stosowany.

Szybkie wznoszenie budynków

Płyty żelbetonowe pozwalają budować szybko i sprawnie. Oczywiście konstrukcja wykonana z żelbetonu jest masywna, ponieważ same bloki są bardzo ciężkie, jednakże przy zastosowaniu odpowiednich maszyn podczas budowy, to nie powinno stanowić problemu. Nie dźwigają go przecież ludzie, a zaprojektowane w tym celu sprzęty.

Obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju budynki, w których mogłyby powstawać na przykład firmy. Zastosowanie żelbetonu pozwala względnie szybko zakończyć inwestycję i zacząć na niej zarabiać, co jest na pewno jednym z jego walorów dla osób prowadzących biznesy. Kiedy jeszcze raz wspomnimy do tego o jego niskiej cenie, jego wartość prezentuje się naprawdę znakomicie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje wykonane z żelbetonu.

Comments are closed.