Jeździectwo jest sportem cieszącym się olbrzymią popularnością – dzięki licznym szkółkom jeździeckim przygodę z tym sportem mogą zacząć już kilkuletnie dzieci. Szukając metod na to, aby pasję przekuć w profesjonalne zajęcie, warto wiedzieć, czym jest Brązowa Odznaka Jeździecka. W jaki sposób oznaka ta wpłynie na przyszłość jeźdźca?

Brązowa Odznaka Jeździecka – kto może ją zdobyć?

Brązowa Odznaka Jeździecka jest jedną z trzystopniowej odznaki jeździeckiej, wprowadzonej w roku 2004. Polski Związek Jeździecki wprowadził ten rodzaj odznaki, aby możliwe było sprawdzenie w praktyce podstawowych umiejętności jeździeckich oraz opieki stajennej. Warto wiedzieć, że Brązowa Odznaka Jeździecka jest pierwszym krokiem do zawodowej kariery – jej zdobycie pozwala na rozpoczęcie startów w profesjonalnych zawodach. Bez odznaki możliwe jest startowanie wyłącznie w zawodach towarzyskich. O Brązową Odznakę mogą starać się dzieci w wieku od 7. lat. Brązowa Odznaka Jeździecka uprawnia do startów w zawodach regionalnych do klasy L w skokach, startów w zawodach regionalnych do klasy P w ujeżdżeniu, ale też podejścia do kursu na Instruktora Rekreacji Ruchowej oraz Instruktora Jeździectwa Powszechnego PZJ.

Jak wygląda egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką?

Egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką składa się z trzech części: próby ujeżdżeniowej, próby skokowej oraz egzaminu z wiedzy teoretycznej, obejmującą wiedzę ogólną oraz opiekę stajenną. Atutem podejścia do egzaminu na Brązową Odznakę jest możliwość sprawdzenia swoich umiejętności jeździeckich w praktyce. Dodatkowo uczestnicy egzaminu mogą również wysłuchać uwag i wskazówek egzaminatorów, co pozwoli na poprawienie techniki jazdy i zwrócenie uwagi na konkretne jej elementy. Egzaminy na Odznakę odbywają się w wyznaczonych ośrodkach jeździeckich.

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.