Zła widoczność, nieostrożność, brawura, niesprzyjające warunki pogodowe, złamanie przepisów przez innego kierowcę… Przyczyn wypadków jest wiele. Niestety, nawet najbardziej ostrożny kierowca może stać się uczestnikiem groźnego wypadku lub stłuczki. Dzięki obowiązkowym ubezpieczeniom każdy uczestnik ruchu jest chroniony przed zgubnymi skutkami kolizji. Jak działa ubezpieczenie OC samochodu? Na jakie koszty należy się przygotować? Sprawdź!

Ubezpieczenie OC samochodu: podstawowa ochrona

Ubezpieczenie OC samochodu to jedyna obowiązkowa polisa komunikacyjna. Do jej zakupu prawnie zobowiązany jest każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego, nawet nieużywanego. Zasada działania polisy jest prosta: jeśli spowodujesz kolizję, poszkodowana strona otrzyma środki na likwidację szkody osobowej lub materialnej, a Ty nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni.

Wysokość składki uzależniona jest od wielu czynników związanych z właścicielem pojazdu (jego wiekiem, doświadczeniem, miejscem zamieszkania, a nawet stanem cywilnym) oraz samym mieniem (modelem i marką pojazdu, rokiem produkcji, przebiegiem, pojemnością silnika i mocą). Najwięcej za OC zapłacą młodzi, niedoświadczeni kierowcy, którzy nie mają na swoim koncie zniżek za bezszkodową jazdę.

Nie przepłacaj!

Co ciekawe, zakres polisy OC określa ustawa. Oznacza to, że wszystkie towarzystwa oferują niemal identyczne warunki. Mimo tego, ceny usług poszczególnych firm są mocno zróżnicowane. W przypadku OC drożej nie znaczy lepiej. Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto – w sieci znajdziesz proste w obsłudze kalkulatory, dzięki którym szybko porównasz oferty dostępne na polskim rynku.

Comments are closed.

zobacz Stolik pomocniczy na laptopa loft https://gazetastonoga.pl/kuchnia-w-stylu-loft-modny-i-funkcjonalny-wybor/