W minionych latach do Polski sprowadzono ponad milion samochodów z zagranicy. Nie powinno to dziwić – zagraniczny rynek jest niezwykle bogaty, więc polscy kierowcy mogą wybierać dowolne samochody. Pamiętajmy, że kupując samochód za granicą, czeka nas akcyza na samochód. Czym jest akcyza? Czy zawsze musi być opłacona?

Dlaczego tak ważna jest akcyza na samochód?

Samochody używane, sprzedawane za granicą, są niejednokrotnie w znacznie lepszym stanie niż samochody krajowe. To główny powód dla którego Polacy decydują się na ich kupno. Poza koniecznością zapłacenia za samochód oraz stworzenia umowy kupna-sprzedaży, która zostanie przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego, konieczne jest również zapłacenie akcyzy za samochód. Akcyza to podatek, który ma za zadanie wyrównywać ceny produktów dostępnych zarówno w kraju, jak i za granicą. Dawniej podatek ten nazywany był podatkiem od luksusu, dzisiaj dotyczy wszystkich produktów sprowadzanych zza granicy. Kiedy konieczna jest akcyza na samochód? Przede wszystkim w sytuacji, kiedy do polski sprowadzany jest niezarejestrowany samochód, ale też kiedy następuje pierwsza sprzedaż niezarejestrowanego wcześniej pojazdu. Akcyza dotyczy przede wszystkim samochodów osobowych, nie ma jednak znaczenia, czy samochód jest nowy czy używany.

Czy akcyza na samochód jest droga?

Warto wiedzieć, że akcyza na samochód posiada dwie stawki. Akcyzę o wysokości 3,1% wartości samochodu stosuje się, kiedy silnik pojazdu na pojemność mniejszą niż 2000cm3. Kiedy pojemność silnika jest wyższa niż 2000cm3, stosowana jest stawka 18,6%. Chcąc nieco obniżyć cenę kupowanego samochodu, warto wybrać samochód hybrydowy. Od kilku lat obowiązują znacznie niższe stawki akcyzowe dla samochodów tego typu. Znaczna różnica w cenie widoczna jest jednak dopiero przy samochodach hybrydowych o pojemności silnika powyżej 2000cm3.

 

Comments are closed.