Na właścicielach samochodów ciążą obowiązki, takie jak ubezpieczenie oraz regularne, coroczne przeglądy. Oba te zagadnienia są niezbędne do tego, aby bezpiecznie i legalnie poruszać się po polskich drogach. Co każdy posiadacz samochodu musi wiedzieć o ubezpieczeniach? Jakie polisy oferowane są na polskim rynku?

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w formie OC

Podstawowym zagadnieniem w kwestii samochodu jest ubezpieczenie. Obowiązkową polisą jest polisa OC – upoważnia ona do poruszania się po polskich drogach w sposób legalny. Ubezpieczenie OC jest sprawdzane podczas każdej kontroli drogowej, a brak ważnej polisy grozi surowymi karami finansowymi. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie samochodu w takiej formie dostępne jest w dwóch wariantach: polisy rocznej i krótkoterminowej. Polisa krótkoterminowa może być zakupiona przez osoby rejestrujące zakupiony właśnie samochodów. Krótkoterminowa polisa po wygaśnięciu powinna być niezwłocznie zastąpiona polisą roczną. Ubezpieczenie OC chroni zarówno posiadacza polisy, jak i innych użytkowników na drodze. W razie kolizji spowodowanej przez posiadacza ubezpieczenia, to właśnie z polisy opłacane są podstawowe zniszczenia i szkody. W przypadku braku ważnej polisy sprawca musi zapłacić za wszystko z własnej kieszeni. Ile kosztuje takie ubezpieczenie samochodu? Okazuje się, że cena nie jest stała – wpływa na nią wiek, marka i pojemność silnika samochodu, ale też wiek posiadacza pojazdu, miejsce rejestracji.

Nieobowiązkowe ubezpieczenia samochodowe

Czy wiesz, że OC to nie jedyna forma ubezpieczenia komunikacyjnego? Możliwe jest zakupienie dodatkowej polisy AC, która chronić będzie bezpośrednio twój samochód. AC pozwala na likwidowanie szkód powstałych po kolizjach, ale też uszkodzeniu samochodu na parkingu. Warto wiedzieć, że wysokość składki AC rośnie wraz z poszerzaniem zakresu ubezpieczenia.

 

 

 

Comments are closed.

zobacz zobacz zobacz