Jakie są drzwi wejściowe w domach, każdy widzi. Jednak w przypadku zewnętrznych drzwi technicznych, nie każdy wie, z czego są one zbudowane i jakie pełnią funkcje. Dlatego warto wyjaśnić, czym one się wyróżniają.
Czym są drzwi przemysłowe?
Kiedy mówimy o drzwiach przemysłowych, to mamy na myśli konstrukcje przeznaczone do konkretnych obiektów budowlanych. Chodzi o wszelkie zakłady produkcyjne, firmy, hurtownie czy budynki użyteczności publiczne: szpitale, szkoły i urzędy miejskie.
Już sama nazwa: drzwi przemysłowe lub drzwi techniczne stanowi bezpośrednią wskazówkę, gdzie najczęściej się je montuje. Takie modele są inne niż standardowe, spotykane w domach jednorodzinnych. Są wykonane ze stali, bardzo solidne i wyposażone w elementy, które dodatkowo wpływają na bezpieczeństwo i całą funkcjonalność.
Jak wybrać odpowiednie drzwi przemysłowe?
Niby takie skrzydła drzwiowe zewnętrzne są uniwersalne, a jednak przy ich wyborze trzeba zwracać uwagę na pewne aspekty. Nie wystarczy iść do sklepu budowlane i powiedzieć: „poproszę drzwi”. Okazuje się bowiem, że dostępne są ich różne modele. Na przykład w przypadku funkcji, jaką jest ochrona przed włamaniem, mamy klasy RC2 czy RC3. Poza tym w sprzedaży znajdują się też drzwi przemysłowe w wersjach przeciwpożarowych (najczęściej zaleca się kupno modeli EI30 czy EI60).
Należy też spojrzeć na poszczególne rodzaje takich konstrukcji, pomagających utrzymać odpowiednią ochronę termiczną. Tutaj liczą się specjalne kryteria (nie tylko sama szerokość), dzięki którym na pewno wybierzemy najlepiej dopasowane drzwi. Jeżeli zależy nam na drzwiach do pomieszczeń typowo technicznych, to należy kupić modele wykorzystywane np. w kotłowniach. Ważne jest także to, czy są one przesuwne, czy dwuskrzydłowe.
Budowa drzwi przemysłowych
Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze, jak zbudowane są drzwi techniczne. Tutaj również występują pewne różnice. Mowa chociażby o wypełnieniu. W jednych modelach jest to styropian, a w innych wełna mineralna. Podobne są natomiast, co do warstwy zewnętrznej, która jest stalowa i często ocynkowana.
Drzwi przemysłowe nie zawszą są idealnie gładkie. Czasem mają też liczne dodatki w postaci przeszkleń, bulaja (elementu szczególnie przydatnego, gdy drzwi chcemy zamontować w kuchni restauracyjnej), wizjera, kratki wentylacyjnej oraz zaczepów elektromagnetycznych.
Comments are closed.