Odpowiedni wybór intensywności, barwy, natężenia oraz sposobu rozprzestrzeniania się światła po pomieszczeniu jest bardzo ważny. Właściwie od tego powinniśmy zacząć planowanie instalacji oświetlenia. Musimy wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich domowników i odpowiednio dobrać jakość światła do typu pomieszczenia. Żeby to zrobić, wystarczy mieć minimalną wiedzę z zakresu: oświetlenie dla domu.

Rodzaje oświetlenia dla domu

Rodzaje wyłoniły się z podziału światła na jego typ, moc, dostępność i miejsce założenia instalacji w mieszkaniu, domu. Aby rozplanować dokładne zakupy i obniżyć koszty warto się z nimi zapoznać.

Pierwszym typem jest oświetlenie ogólne, które za zadanie ma oświetlenie całego wnętrza danego pokoju. Ma być równomierne i nieskoncentrowane w jednym miejscu. Nie jest to jednak wystarczający typ, by dobrze oświetlić cały dom, potrzebujemy dodatkowych źródeł światła. Są nimi oświetlenia punktowe, czyli na przykład lampki biurkowe, nocne i tym podobne. Są praktyczne i funkcjonalne, zajmują zazwyczaj mało miejsca i dają intensywne światło tam, gdzie są potrzebne. Ostatnim typem jest oświetlenie dekoracyjne, które pełni rolę uzupełniania designu wnętrz i decyduje o stylu mieszkania.

Żarówka – podstawowy element oświetlenia domu

Aby oświetlenie działało prawidło potrzebne są nam dobre żarówki. Dobre, to znaczy właściwe do danych pomieszczeń i do lamp, które chcemy tam umieścić. Zakup żarówek jest kolejnym ważnym etapem w projektowaniu oświetlenia.

Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów żarówek, przedstawimy teraz najważniejsze z nich, które najczęściej kupują Polacy. Podstawą są stare, dobre żarówki, które niestety zużywają sporo prądu, ale ich światło jest naturalne, słoneczne. Żarówki halogenowe są trwalsze niż żarowe, zużywają jednak również dużo prądu, a ich światło jest białe, delikatne. Obecnie częstym wyborem są żarówki energooszczędne, które są odporne na częste zapalanie i gaszenie światła, a także zużywają mniej prądu niż poprzednie.

Oświetlenie domu – jakie lampy wybrać?

Ostatnim, ale równie ważnym elementem jest wybranie dobrej instalacji oświetleniowej. Wykańcza ona pomieszczenia i ma wpływ na to jak rozchodzi się światło po pomieszczeniu.

Do różnych pomieszczeń możemy wybrać jeden lub więcej rodzajów lamp. Najbardziej popularne są lampy sufitowe, które mogą być wmontowane w sufit lub swobodnie zwisać na przykład nad stołem. Lampy stołowe idealnie sprawdzą się jako lampki nocne, biurkowe. Lampy podłogowe nadają niepowtarzalny klimat otoczeniu i mają szeroki wybór abażurów. Hitem ostatnich lat są lampy ścienne, wbudowane we wnętrze ściany.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://barokko.pl/pol_n_Oswietlenie-175.html.

Comments are closed.