Ubezpieczenie samochodu to zagadnienie, które warto przemyśleć! Polskie prawo nakłada na posiadaczy pojazdów mechanicznych obowiązek wykupienia polisy OC, jednak chroni ona innych użytkowników drogi, a nie własne mienie. Jakie rozwiązania dostępne są na polskim rynku? Co wybrać, aby kompleksowo zadbać o własny samochód czy motocykl?

Ubezpieczenie OC – czym jest i ile kosztuje?

Obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu (zarówno samochodów, jak i motocykli) jest wykupienie polisy OC. Ubezpieczenie samochodu w formie OC pozwala na zabezpieczenie interesów innych użytkowników drogi. W przypadku kolizji z naszej winy, to właśnie OC pokryje podstawowe szkody materialne i koszty leczenia osób poszkodowanych. Ubezpieczenie samochodu OC  nie ma stałej ceny – wysokość polisy zależy od wielu czynników, w tym od wieku i marki samochodu, pojemności silnika, ale też od wieku posiadacza oraz zniżek posiadanych przez niego. Zniżki uzyskuje się wraz z kolejnymi latami bezkolizyjnej jazdy.

Ubezpieczenie samochodu AC – autocasco

Ubezpieczenie samochodu AC jest dzisiaj jedną z najchętniej kupowanych polis. Autocasco pozwala na kompleksową ochronę naszego samochodu. Zdecydowana większość polis AC kupowana jest z myślą o samochodach nowych czy kilkuletnich, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby polisą taką objąć auta nieco starsze. Wysokość polisy AC wynika z wybranego wariantu, jak również zakresu ubezpieczenia. Tego typu ubezpieczenie samochodu obejmuje szkody na drodze (wypadki, kolizje), ale również szkody powstałe podczas postoju samochodu (np. na parkingu). AC pozwoli na naprawę samochodu, jeśli zostało ono uszkodzone również w wyniku działania sił natury. AC to także świadczenia z tytułu kradzieży samochodu – to szczególnie ważne w przypadku osób, które poruszają się samochodem na co dzień. Szybka wypłata świadczenia pozwoli na zakup nowego pojazdu. Co ciekawe, możliwe jest nabycie ubezpieczenia AC wraz z OC – taki pakiet to często wybierane rozwiązanie.

 

 

Comments are closed.